Akademik Köşe

Prof.Dr. Ulvi Reha Fidancı

26.09.2017 tarihinde aramızdan ayrılan saygıdeğer hocamız, değerli bilim insanı Prof. Dr. Ulvi Reha FİDANCI hocamızı rahmetle anıyoruz.

Ulvi Reha Fidancı 1961 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1978 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 1983 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu.

Ekim 1983’te Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Veteriner Biyokimya dalında doktora çalışmalarına başladı. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında araştırma görevlisi oldu.

Doktora çalışmaları devam ederken 1987 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Hannover Veteriner Yüksek Okulu arasındaki bilimsel işbirliği programı çerçevesinde, DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdientst) bursu ile Federal Almanya’ya gitti ve 1990 yılında doktora diplomasını aldı ve 1991 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalındaki görevine geri döndü.

1994 tarihinde Doçent, 2001 tarihinde de Profesör oldu. Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı 01.12.2009-21.01.2016 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Temel Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı. Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı 29.07.2015 tarihinden itibaren de Ankara Üniversitesi Senatosu’nda Veteriner Fakültesi Temsilcisiydi (Senatör).

Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı’nın, üç öğretim üyesi ile birlikte yayınlanmış iki ders kitabı, Anadolu Üniversitesi tarafından yayınlanan editörü olduğu bir ders kitabı, ders notları, 84 bilimsel ve mesleki makalesi bulunmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda 66 bildiri sunan Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı, TUBITAK-VHAG ve Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenen, tamamlanmış veya devam eden 21 araştırma projesinde yürütücü veya araştırıcı olarak görev aldı.

13.02.1995 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak Veteriner Fakültesinde lisans, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans ve doktora programlarında dersler veren Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı’nın danışmanlığında tamamlanan beş doktora, beş tanesi tezli olmak üzere on yüksek lisans çalışması bulunmaktadır. 

Türk Veteriner Hekimliği Dergisi’nin 1995-1997 yılları arasında yayın kurulu üyeliği, 1998-2000 yılları arasında Türk Veteriner Hekimliği Dergisinde yayın editörlüğünü sürdüren Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Dergisi’nde yayın kurulu üyeliği ve birçok bilimsel dergide hakemlikler yapmıştır.

Kategoriler:Akademik Köşe

Tagged as: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s